Adresse: Elbækskovvej, 8700 Horsens, Danmark
GPS: 55.8608290, 9.9211713
Giv hundeskoven stjerner:
Indhegnet: Ja
Forbedre oplysninger »
Hundeskoven i Elbæk Skov øst for Horsens er en 5 hektar stor indhegnet hundeskov som ejerne af Stensballegaard Jannik og Henrik Ahlefeldt-Laurvig har etableret i samarbejde med Horsens Kommune for at beskytte råvildtet i skoven.
Indgangen til hundeskoven finder du for enden af Elbækskovvej. De præcise koordinator er: 55.86140, 9.92925
Vær opmærksom på at koordinaterne er parkeringspladsen ved sommerhusene, hundeskoven ligger ca. 200 m herfra på venstre hånd når man kommer ind i skoven.









En superfin hundeskov i et dejligt kuperet terræn med store træer og god plads. Fine adgangsforhold (tre indgange)
Hvis der var lidt bedre parkeringsforhold ville den være en klar femmer.
Mvh.
Niels
Vær opmærksom på at koordinaterne er parkeringspladsen ved sommerhusene, hundeskoven ligger ca. 200 m herfra på venstre hånd når man kommer ind i skoven.
Hundeskoven er indhegnet.
Har i dag besøgt denne lækre hundeskov for første gang, og det bliver bestemt ikke sidste gang. Super lækker område, dejlig området er kuperet.